Menu Zamknij

Seminarium z Sensei Narazaki 02-06.11.2019 (Podsumowanie)

English summary below

W dniach 02-06 listopada (2019) w warszawskim ośrodku japońskich sztuk walko Budojo odbyło się cykliczne seminarium z naszym głównym nauczycielem: sensei Narazaki Nobuki (Shihan, Menkyo Kaiden).

Członkowie Wrocławskiej Sekcji Kenjutsu, w składzie: Grzegorz, Jakub, Andrzej oraz Weronika przybyli do Warszawy, by poszerzać swoją wiedzę z zakresu technik Shinkage-ryū. Szczęśliwie dla nas, Sensei zdecydował się poświęcić pierwsze dwa dni seminarium nam, szczegółowo przeprowadzając wszystkich przez kata Ai Raito Hassei – dla niektórych z nas było to pierwsze spotkanie z technikami tego kata, dla innych okazja do dokładnego przećwiczenia znanych już elementów i uzupełnienia braków, których jak się okazało, nie brakowało. Każdy z ćwiczących miał okazję osobiście przećwiczyć wybrane elementy kata z Sensei Narazaki, który cierpliwie wyjaśniał niuanse techniczne oraz sekrety każdej z formy. Sensei kładł szczególnie duży nacisk na prawidłowe wykonywanie tenouchi oraz przechodzenie między zasłonami w Ai Raito.

Po weekendzie na seminarium pozostał już tylko Grzegorz, który wziął udział w poniedziałkowym treningu. Ten nieco krótszy, dotyczył Sengaku en no Tachi – które pozornie łatwe, posiada wciąż sekrety i elementy do przepracowania. Szczęśliwie – Sensei wskazał te elementy i bogaci w nową wiedzę będziemy mogli je wprowadzać w regularnych treningach. Poniedziałek, to również awans naszego kolegi z Krakowa do stopnia Ko-Marobashi. Gratulujemy i cieszymy się, że kolejny adept Shinkage-ryū wchodzi na „dorosłą ścieżkę” – życzymy mu wszystkiego dobrego, ale i obiecujemy, że długo sam na tym stopniu nie zostanie i będziemy go intensywnie „gonić” 😉 

Wszystko co dobre musi się niestety skończyć… chociaż w tym przypadku, Seminarium miało jeszcze swoje pewne „echo”. W niedzielę (10.11) Sensei Narazaki zgodził się poprowadzić regularny trening Warszawskiej Sekcji Shinkage-ryū. Nie mogąc przepuścić takiej okazji, Andrzej wraz z Grzegorzem udali się do Warszawy by wziąć w nim udział – była to bardzo dobra decyzja. Andrzej mógł raz jeszcze przejść przez wszystkie elementy Ai Raito Hassei, natomiast Grzegorz drobiazgowo poznać Kuka no Tachi.  Po tym treningu, seminarium można było uznać za zakończone.

Same seminaria to bardzo ważny element we współczesnej nauce Budo, zwłaszcza dla osób nie mieszkajcych w Japonii i nie mogące na co dzień ćwiczyć z Sensei. We Wrocławskiej Sekcji Kenjutsu rozumiemy to i staramy się możliwie licznie brać udział w z grupowaniach z Sensei Narazaki, które są nie tylko jedyną okazją do poznawania najczystszej formy Shinkage-ryū, ale również do zacieśniania więzi w rodzinie Sei no Kai.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Sensei Narazaki za kolejne już seminarium, za jego trud oraz prace włożoną w przekazywania nem sekretów Shinkage-ryū. Dziękujemy również warszawskiemu Dojo za organizacje zgrupowania oraz Warszawskiemu Ośrodkowi Japońskich Sztuk Walki BUDOJO za udostępnienie miejsca do trenowania oraz spania. 
Na koniec mamy nadzieję, że czas do kolejnego seminarium zleci nam szybko na intensywnym poznawaniu Shinkage-ryū. Nie wybiegając za daleko w przyszłość, lecz odsłaniając nieco jej zasłonę informujemy, że kolejne seminarium w okresie wiosenno-letnim obędzie się we Wrocławiu. O szczegółach będziemy informować na bieżąco, a na razie zapraszamy do zapoznania się z krótką fotorelacją ze zgrupowania. 

 From 2nd to 6th of November seminar with our Sensei Narazaki Nobuki (Shihan, Menkyo Kaiden)  was hold at the Center of Japanese Martial Art BUDOJO in Warsaw.
During first two days of seminar (2th and 3rd November), Sensei Narazaki focused very carefully at the kata Ai Raito Hassei. Sensei explained every techniques belonging to this kata, and all beginner adepts of Shinkage-ryū had opportunity to personal practice with Sensei, asked questions and polished their skills.
During second part of seminar (4rd-6th November), Sensei practiced with more advanced students in according to their level of advancement.
We have also pleasure to announces that one of our friends was promoted to Ko-Marobashi rank. We wish him all best.
We would like to thank you very much to Sensei for his patience and learning us Shinkage-ryū. We hope that Sensei will come to us at the next summer.
We would also like to thank the Center of Japanese Martial Art BUDOJO for possibility of organized seminar in their dojo.

Hon'yaku/Translation »